APM Studio terve a Református Egyetemváros építészeti tervpályázaton, Budapest, Markusovszky tér, 2024
A budapesti Markusovszky tér közvetlen szomszédságában található telekpáron egyetemi campus létesül. Azon felül, hogy a felsőoktatási intézmény funkciója eleve meghatározza a tervezett középület szerepét a város szövetében, a Károli Gáspár Református Egyetem a küldetésnyilatkozata szerinti, az egyetemes keresztyén erkölcsi és szellemi értékek szellemében, korszerűen művelt, jó szakemberek képzését tűzte ki célul az új komplexumban, mindezt a tágabb épített környezet közösségi célú fejlesztése által.Az új egyetemi épületegyüttes oktatási, kutatási, hitéleti és sportfunkciók integrált kialakításával befogad számos használatot és használót, ezzel válik az egyetemi polgárokon túl, a harmonikus környezetre vágyó városlakók és ide látogatók kedvelt zarándokhelyévé. Az új létesítmény harmóniára törekszik a szomszédos történeti épületek léptékével, tekintettel van zöld környezete megszokott használatára, ugyanakkor kulturális funkciójából és fizikális léptékéből adódó jelentőségével kíván érvényesülni Budapest városi szövetében. A Református Egyetemváros a helyi védettséggel bíró volt dohánygyárhoz illesztett kortárs építészeti megoldások által olyan nyitott középületként működik, ahol a tömbbelsőben beépítetlenül hagyott zöld, belső udvar a kapcsolódó fás közparkban folytatódik. A nyitott átriumudvar kültéri rendezvénytérré lényegül, ahol az évszakok, napszakok és az időjárás változásától függően az egyetem közösségi küldetése kiteljesedhet, így számos funkció befogadására válik alkalmassá. A Református Egyetemváros a történeti városszövetbe illesztett komplex épület, melynek ideális megformálását a hagyományos beépítési lépték következetes alkalmazása szavatolja. A campus sokrétű funkcióit az U-alakban a közpark felé megnyitott süllyesztett, terepszint alatt rejtőzködő, nagyfesztávú épületrész és a magasba emelt, lebegő előadótermek szervezik egységes működési rendszerbe. A tervezés során az alábbi alapgondolatok fogalmazódnak meg:
1. Az új épület telepítése reflektáljon a környező, értékes városszövetre: a fejlesztés tartsa tiszteletben a történeti beépítés léptékét, ami által továbbra is érvényesüljön a szomszédos közpark mikroklímát biztosító szellőssége.
2. A kialakuló épületkomplexum biztosítsa terei ideális külső térszinti kapcsolatait a közforgalmú funkcióinak transzparens és közvetlen elérhetősége által: bejárás a parkból, illetve kijárás az épületből az udvarra.
3. A pályázati kiírás helyiségigényének minimális alapterületen való biztosítása a fenntarthatóság érdekében mind a megvalósítás, mind pedig az üzemeltetés során. Mindez hagyományos fesztávú épülettömeget eredményez, ugyanakkor a kapcsolódó külső terek bevonása a tervezési programba kellő nagyvonalúságot biztosít az egyetem összetett funkciói kiszolgálására.
4. Az új épületburok transzparenciája hangsúlyozza az egyetem kortárs középületi jelentőségét, mindazonáltal az alkalmazott épületkerámia által kerüljön kölcsönhatásba a szomszédságában található Iparművészeti Múzeum hagyományával.
5. Az L-alakú telepítés és a beépítetlenül hagyott udvar fölé belebegtetett épületelemek a városi parkkal való szimbiózist eredményezzék a használók számára. Mindez tükröződik a belső terek hallgató-marasztaló kialakításában is.